K motorke sa bezpochyby radí aj bezpečnostný prvok vo forme spoľahlivej moto-prilby. A to platí prakticky v každom prípade, či už potrebujete prejsť na skútri po vašom meste, alebo sadnete na športovú motorku či vás čaká náročnejší prírodný terén. Rozdiel ale samozrejme vzniká v následných kritériách týkajúcich sa trasy, terénu a typu motorky. Týmto faktorom ako aj pohodlnému noseniu by sme mali výber prispôsobiť. A to najmä v prípade, ak počítate s tým, že prilbu k vašej preferovanej jazde budete používať pravidelne (čo je veľmi pravdepodobné).
Vybrať si typ moto-prilby, ktorý by zodpovedal týmto konkrétnejším kritériám prakticky do detailu, dnes nie je problém. O tom vás presvedčí aj známy výrobca prilieb LS2. Dôležité je však to, aby ste predovšetkým vy sami vedeli, čo vlastne potrebujete a hľadáte.
Otvorená prilbaje hmotnostne ľahká a šikovná voľba, avšak neposkytuje takú mieru zabezpečenia ako uzavreté prilby, čiže integrálne. Z tohto hľadiska, ako aj na základe iných nepriaznivých faktorov, ktoré prichádzajú s rýchlejšou jazdou, je vhodná skôr k bežnej jazde mestom, respektíve k pomalšej, nenáročnej a pohodovej jazde (napr. na skútri).
Integrálna (uzavretá) prilba)je naopak TOP voľbou z hľadiska spoľahlivosti v prípade rýchlejších a športových motoriek. Inak je známa aj ako „full face“ čo znamená, že pokrýva celú tvár, prakticky celú hlavu. Chráni takisto čeľusť a bradu a disponuje plexi proti slnečným lúčom. Aj v prípade rýchlejšej jazdy sa v tomto prípade nemusíte báť surovej nárazovosti vetra do tváre (či hmyzu).
- Z hľadiska dokonalého zabezpečenia sú populárne takisto vyklápacie prilby, ktoré sa od integrálnych líšia veľmi šikovným odklápaním krytu v prednej časti, čiže v oblasti tváre.
Enduro prilbaje určená do náročnejšieho, prírodného terénu a môže sa pochváliť kvalitným odvetrávaním. Typickou je pre ňu šilt, ktorý chráni pred slnkom.
- Motokrosové prilbysú prispôsobené do podobného terénu, avšak sú určené skôr k profesionálnym cross závodom a k ťažším prekážkam.