Maniok jedlý poznáte asi skôr pod názvom tapioka, alebo tapiokový zemiak, niekedy i sladký zemiak, nejedná sa však o tú istú surovinu ako batáty . Maniok sa pestuje zásadne v tropických oblastiach, pretože ku svojmu rastu potrebuje celoročné teploty okolo dvadsiatich stupňov Celzia. Ide o ker vysoký jeden až dva metre, konzumujú sa jeho hľuznaté korene, pripomínajúce klasické zemiaky.
Zdravá alternatíva zemiakov
Maniok obsahuje vysoký podiel bielkovín a škrobu, zároveň však takmer žiadne tuky. V našich končinách ho poznajú najmä ľudia alergický na lepok. Vyrába sa z nich totiž i tapioková múka, ktorá je zdravšou a hlavne bezlepkovou náhradou tej klasickej. To je však veľká škoda, pretože sa jedná o veľmi zdravú potravinu. Obsahuje napríklad látku linamarín. Tento glykozid napomáha regenerácii pletiva buniek. Množstvo tejto látky ovplyvňuje aj chuť samotných hľúz. Podľa toho sú delené na sladké a horké. Obe tieto odrody obsahujú vysoké množstvo uhľohydrátov, preto sú veľmi dobrým zdrojom energie. Okrem toho v nich nájdeme draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo, vitamíny zo skupiny B, kyselinu listovú.
Maniok jedlý je o niečo zdravšou alternatívou našich klasických zemiakov. V porovnaní s nimi totiž obsahuje vyššie množstvá prospešných látok. Jeho konzumácia sa odporúča napríklad ľuďom, ktorí trpia na vysoký krvný tlak, nedostatok minerálov, ochorenia kostí, alebo kĺbov.
Široké využitie
Maniok patrí k základnej surovine v potrave ľudí žijúcich na africkom kontinente. Okrem toho sa celosvetovo využíva ako veľmi cenná krmovina pre domáce zvieratá. Najviac chutí ošípaným, kravám, ovciam a kozám. Vďaka vysokému obsahu škrobu, sa vo veľkom využíva v potravinárskom priemysle, ako súčasť mnohých výrobkov, ale taktiež v kozmetike a dokonca i na výrobu lepidla. V niektorých oblastiach slúži ako základná surovina na prípravu piva, ale taktiež iných alkoholických nápojov.