Platiť nájom je jednou z možnosti. Ale povedzte si úprimne. Ste ochotný platiť mesačne niekomu za byt, ktorý nikdy váš nebude? Lepšie je už investovať tie peniaze do hypotéky a mať niečo vlastné. Byty pre mladé rodiny s dvoma deťmi nevychádzajú práve najlacnejšie. Za 3-izbový byt zaplatíte viac ako za malý bungalov. Preto v dnešnej dobe vidieť mnoho nových výstavieb. Výhodou ešte je, ak si viete takýto domček postaviť svojpomocne a ušetríte tak tisícky EUR. A ak máte vlastný pozemok, voľba je jasná. Kým však začnete stavať, je tu niekoľko formalít, ktoré jednoducho musíte absolvovať a zaberú vám viac času ako ste si možno doteraz mysleli.
Ako začať? V prvom rade si zistite viac o pozemku ešte v čase kedy nezačínate stavbu. Niektoré parcely nie sú vedené ako stavebný pozemok, s čím bývajú neskôr problémy a výstavba sa tak predĺži aj o niekoľko mesiacov. Na prepísanie či už záhrady, alebo ornej pôdy vám postačí návšteva mestského úradu. Ale pamätajte, na úradoch majú vždy čas. Niektoré pozemky, kde na okolí ešte nie je začatá výstavba, môžu mať problém s príjazdovou cestou. Aj cesta, ktorá vedie až priamo k vám nemusí byť evidovaná a neskôr z toho môžete mať problémy. Lepším prípadom bude, ak budete môcť ťahať energie.
Ale ak budete začínať výstavbu prvý, skontrolujte si všetky prívody energie. V niektorých prípadoch je potrebné zavedenie elektrického stĺpu či dotiahnutie kanalizácie. Samozrejme všetko sú to realizovateľne a celkom bežné komplikácie, o ktorých sa však ľudia väčšinou dozvedia až keď už vybavujú stavebné povolenie. To vám nedajú, ký nebudete mať všetky dokumenty a podmienky v súlade so zákonom. A takéto úradne vybavovania trvajú aj rok. Preto ak máte v pláne začať stavať dom, formálne záležitosti nenechávajte na poslednú chvíľu. A ak neviete na koho sa s týmito vecami obrátiť, sú ľudia ktorí poskytujú svoje služby v tejto oblasti a za určitú cenu úradné záležitosti vybavia za vás.