Denzitometria môže byť röntgenová a ultrazvuková. Dnes je najlepšou metódou rontgenová denzitometria , ktorá odráža obsah hydroxyapatitu na jednotku kostného povrchu a kostnú hustotu (BMD). Je to úplne bezbolestná a bezpečná metóda. Okrem diagnostikovania osteoporózy vám umožňuje určiť:
- miesto s najnižšou hustotou kosti, kde sa môže vyskytnúť zlomenina s vysokou pravdepodobnosťou,
- odhadnúť pravdepodobnosť budúcich zlomenín,
- určiť stratu hmotnosti v kostiach,
- sledovať účinnosť liekov.
Ultrazvuková denzitometria (ultrazvuk) sa tiež rozšíril. Poskytuje informácie o mechanických vlastnostiach kostí a riziku zlomenín .
Príčiny osteoporózy
S vekom dochádza k poklesu hustoty kostí, k zníženiu ich sily. Ide o normálne zmeny veku. Pre niektorých ľudí sa však takéto zmeny vyskytujú skôr a sú intenzívnejšie. Existuje mnoho rizikových faktorov pre osteoporózu, vedieť o nich môže pomôcť zabrániť nástupu a spomaliť priebeh tejto choroby.
Rizikové faktory, ktoré sa nedajú zmeniť:
- ženský pohlavie,
- slabé, tenké kosti kostry,
- vek nad 65 rokov,
- je dedičným faktorom. Rizikové faktory, ktoré môžu byť ovplyvnené, môžu byť :
- nedostatok potravy s vápnikom a vitamínom D,
- používanie určitých liekov, ako sú kortikosteroidy a antikonvulzíva,
- sedavý životný štýl,
- fajčenie,
- nadmerné pitie.
Príznaky osteoporózy
Kosť začína byť tenká bez akýchkoľvek príznakov. Osoba si nemusí byť vedomá prítomnosti osteoporózy, kým nespadne a nezlomí si nohu alebo pažu. Samozrejme, zlomeniny sa vyskytujú v mladom veku ale pri osteoporóze je zaťaženie potrebné na zlomeninu kostí oveľa slabšie. Osteoporóza sa môže prejaviť aj ako bolesť chrbta a chrbtice, zníženie rastu, sklonené držanie tela a deformácie chrbtice.
Čo môžete urobiť?
Je úplne nemožné zotaviť sa z osteoporózy , ale môžete sa naučiť žiť s tým a zastaviť progresiu ochorenia. Pre to potrebujete:
- chôdza, jogging, tanec, ktorý dáva kosti potrebný zdravý "stres" a zvyšuje ich silu. Takéto cvičenia posilnia svaly, zlepšia koordináciu a rovnováhu.
- Zdravá výživa s optimálnym obsahom vápnika a vitamínu D. Najlepšie je mať vyváženú stravu vybudovanú na základe potravinovej pyramídy. Je obzvlášť dôležité zabezpečiť, aby ste získali správne množstvo vápnika a vitamínu D ako z potravy, tak aj z potravinových doplnkov. Ak už máte diagnózu osteoporózy, mali by ste užívať 200 mg vápnika a 400-800 U vitamínu D denne.
- konzultovať s lekárom;